Get Adobe Flash player

Türk Sağlık Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, diş teknisyenlerinin sorunlarının yıllardır çözüme kavuşturulmadığını söyledi.

Çok sayıda diş teknisyeni silikozis hastası

 

Türk Sağlık Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, diş teknisyenlerinin sorunlarının yıllardır çözüme kavuşturulmadığını söyledi.

Diş teknisyenlerinin kanser ve akciğer hastalıklarına yakalanma risklerinin çok yüksek olduğunu belirten Doğruyol; “Ne yazık ki gerekli korunma önlemleri alınmadığı için diş teknisyeni arkadaşlarımız hayati risk taşıyan hastalıklara yakalanmaktadır. Bir çok arkadaşımız şu an hala silikozis hastalığı ile mücadele ediyor” dedi.

“MÜCADELE VERİYORUZ”

Diş teknisyenlerinin asgari yapmaları gereken iş miktarlarının üzerinde iş yapan diş protez teknisyenlerinin  etkin ve  verimli çalışamamalarına ilişkin bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol; “Tüm diğer sağlık çalışanları gibi Diş Teknisyenleri’ de fiili hizmet zammından faydalanması gerekiyor. Diş teknisyenlerinin sorunlarının çözümü ve kazanımları için uzun zamandır sendika olarak mücadele veriyoruz” şeklinde konuştu.

“HAKLARINI VERMELİLER”

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri bünyesindeki Diş Protez Laboratuvarları’nın hiçbirinin yönetmeliklerde uygun olmadığını öne süren Doğruyol, “Performans sisteminin gelmesi diş hekimleri daha fazla işlem yapmaktadır. Bu durum da diş teknisyenlerinin iş yükünü artırmaktadır. Ancak diş teknisyenleri son derece sağlıksız ortamlarda neredeyse hayatlarını hiçe sayarak çalışmaktadırlar. Bakanlık bir an önce bu laboratuvarların yönetmeliklere uygun hale gelmesini sağlamalıdır. Bakanlık diş teknisyenleri ve diğer sağlık çalışanlarımızın fiili hizmet zammı haklarını da vermelidir” diye konuştu.

“İKİNCİ SINIF KONUMUNA DÜŞTÜLER”

Meslek hayatına 1994 yılında başladığını ve o günden bugüne sürekli olarak bir günde kaç parça iş yapılmasına yönelik olarak tartışmaların yaşandığını vurgulayan Ahmet Doğruyol, konuşmasına şöyle devam etti; “21 Ekim 1985 tarihinde yayınlanmış olan genelge ile bir diş teknisyeninin bir günde yapması gereken protez sayısı 1 adet iken, 2006 yılında yeni bir genelge ile diş teknisyeninin 1 günde yapması gereken sayı 1.5 parçaya çıkartıldı. Ancak 2010 yılında yine bu sayı zaman hesabına göre 4 katına çıkartıldı. Şu an yürürlükte olan 2013/1   sayılı genelge ile bir diş teknisyeninin yapması gereken protez sayısı bir günde 1.5 parça olarak yayınlandı. Kamu kurumlarında bu durum söz konusu iken hiçbir zaman yapılan çalışmalarda bir heyet oluşturularak sağlıklı bir çalışma yapılmamıştır. 3-5 kişilik bir sayı ile iş sayısı belirlenmiştir. Ancak, 2009/20 sayılı genelge ile kamu kurumlarında bulunan diş laboratuvarlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili ayrıntılı talimat var. Yine 2005 yılında diş protez laboratuvarları yönetmeliği ile bu yönetmeliğe ve genelgeye uyan Türkiye hiçbir diş laboratuvarı yoktur. Diş teknisyenlerinin iş sayıları eğer söz konusu ise öncelikle diş teknisyenlerinin çalışma ortamlarının genelgeye ve resmi gazeteye uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Ve diş teknisyenliği el becerisine dayanan bir meslek olmasından dolayı her teknisyenden aynı işi beklemekte doğru değildir. Şu an itibari ile kamudaki diş hastanelerimizin temel derdinin para kazanmak olmasından dolayı diş hekimi arkadaşlarımızın performanslarının arttırılması endişesiyle diş teknisyenlerinin iş yükü her geçen  gün arttırılmak istenmektedir. Son yıllarda uygulanan sağlık politikalarıyla hedef, sağlık hizmeti vermekten ziyade para kazanmak olmuştur. Sosyal devlet anlayışı ile Sağlık Bakanlığı’nın görevi  vatandaştan para kazanmak değil. Vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini vermektir. Aynı zamanda çalışanların sağlığını, huzurunu, sosyal hayatını düşünmekte  Sağlık Bakanlığı’nın asil görevi olmalıdır. Maalesef sağlık çalışanları ikinci sınıf konumuna düşmüştür.”

 

Sayfayı Paylaşın